Bilim insanları, kalp krizini önceden tahmin edebilecek

Teknolojinin ve yapay zekaların gelişimi, en çok da sağlık alanında gelişmeler hususunda heyecanlandırıyor: Bilim insanları, ani kardiyak ölümü tahmin etme imkanı sunan ve kalp krizi kaynaklı ölümleri ciddi oranda azaltabilecek bir algoritma geliştirdi. Bilim insanları, algoritmayı geliştirirken çoğunlukla makine öğrenimi tekniklerinden faydalandı.

Yeni algoritma ile ani kalp krizi tahmin edilebilecek

Bildiğiniz üzere ani kardiyak ölüm, her yıl milyonlarca ölüme sebep olan rahatsızlıklardan biri. Beklenmedik bir anda gerçekleşen ve genellikle kalbin elektriksel aktivitesindeki ani bir bozulmadan kaynaklanan bir ölüm sebebi olarak nitelenen ani kardiyak ölüm, yeni dönemde öngörülebilir olacak.

Bilim insanları tarafından yeni geliştirilen bir algoritma, makine öğrenimi tekniğini kullanıyor. Algoritma, hastanın geçmişi, genetik faktörler ve çeşitli sağlık parametrelerini analiz ederek ani kardiyak ölüm riskini hesaplayabiliyor. Araştırmayı gerçekleştiren bilim insanları, algoritmayı geliştirebilmek için oldukça büyük bir veri tabanı kullandılar. Daha önce ani kardiyak ölüm yaşamış hastalar ile sağlıklı bireylerin verilerini bir araya getiren bu algoritma, risk faktörlerini ve risk skorunu hesaplıyor.

Algoritmanın en önemli özelliklerinden biri, sadece riski öngörmekle kalmayıp, aynı zamanda risk faktörlerini de belirlemesi. Bu sayede doktorlar, hastaların kalp krizi tehlikesinden uzak kalmaları için neler yapmaları ve yapmamaları gerektiğini belirleyebiliyor.

Çalışmanın baş araştırmacısı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu algoritma, ani kardiyak ölüm riskini öngörmede şu ana kadar gördüğümüz en umut verici araçlardan biri. Sağlık profesyonellerine, hastaların risklerini daha iyi anlamalarında ve uygun önlemleri almalarında yardımcı olacak güçlü bir araç sunuyor.”

Peki sizler bilim insanları tarafından geliştirilen bu algoritma hakkında ne düşünüyorsunuz? Gelecekte kalp krizi kaynaklı ani ölümlere bir çözüm olabilir mi? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir